Než si řekneme něco o retinolu a jeho účincích, podíváme se nejprve na retinoidy. Retinoid je v podstatě všeobecný termín pro mnoho derivátů vitaminu A, které mají významné účinky na pokožku, a proto jsou často využívány v kosmetice a dermatologii.
Všechny fungují tak, že se vážou na receptory kyseliny retinové v pokožce, aktivují je, a tím mění složení pokožky, což vede k různým výhodám, jako je zmírnění pigmentace, zlepšení textury pleti, zmírnění výskytu jemných linek nebo redukce akné.
Retinol, retinal, estery a kyselina retinová: jak se liší?
Bez ohledu na to, jaký typ retinoidu aplikujete, vaše pokožka dokáže využít pouze jeho biologicky nejaktivnější formu, kterou je kyselina retinová. Retinoidy se tedy musí vždy převést na kyselinu retinovou přímo na povrchu pokožky, aby mohly účinkovat. Dělí se do následujících skupin podle svého chemického složení a úrovně účinku:
- Retinolové estery: Nejméně účinná forma retinoidů, která se na pokožce přemění nejprve na retinol, poté na retinaldehyd a následně na kyselinu retinovou, než se stane aktivní. Mohou být vhodné pro první použití nebo pro osoby s velmi citlivou pletí.
- Retinol: Jedná se o velmi účinnou formu retinoidů, která je známá svými anti-age účinky na obnovu pleti, proto se běžně nachází v kosmetických přípravcích. Retinol se přeměňuje na účinnou kyselinu retinovou ve dvou krocích.
- Retinaldehyd: Retinaldehyd, také známý jako retinal (nikoli retinol), je nejsilnější z volně prodejných retinoidů. Je o krok blíže ke kyselině retinové na stupnici konverze. Stačí jeden krok, aby se přeměnil a stal se aktivní, díky čemuž je účinnější než výše uvedené retinolové estery a retinol. Může však zvýšit riziko podráždění pokožky.
- Kyselina retinová (tretinoin): Představuje nejsilnější formu retinoidů, která se nejčastěji využívá při závažných formách akné. Její použití v kosmetice je ovšem zakázané z důvodu rizika vedlejších účinků, jako je podráždění pokožky a citlivost na sluneční záření. Vydává se tedy pouze na lékařský předpis.