Pokud se u vás objeví příznaky dermatitidy, nejlepším řešením je navštívit certifikovaného dermatologa. Bude vám schopen pomoci zjistit, zda je ekzém tím, co zažíváte, a pokud ano, pomůže vám vytvořit plán léčby. Existují různé typy ekzémů, které mohou vyžadovat různé způsoby léčby, takže to, co pomáhá někomu jinému, nemusí nutně fungovat i na vás. Níže najdete běžné typů ekzémů, které je dobré mít na paměti.
Atopická dermatitida (Dermatitis atopica)
Atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které je dáno geneticky a obvykle se projevuje již během prvního roku života. Tato forma ekzému zahrnuje suché, šupinaté skvrny, které se často objevují na pokožce hlavy, na čele a obličeji. Atopická dermatitida je také běžná na očních víčkách a kolem očí.
Kontaktní dermatitida (Dermatitis contacta)
Kontaktní dermatitidu zažije alespoň jednou v životě takřka každý, protože tento typ ekzému vzniká při kontaktu s alergenem nebo látkou, která dráždí kůži. Vyrážka se může projevit kdekoli na těle podle toho, kde došlo k podráždění. Zpravidla vymizí bez nutnosti léčby.
Oblast bývá zarudlá a svědí. Běžná je také kontaktní dermatitida očních víček, což je zánětlivá reakce, k níž dochází po kontaktu s dráždivou nebo alergenní látkou. Může postihnout horní i dolní víčko.
Dyshidrotická dermatitida (Dermatitis dyshidrotica)
Dyshidrotická dermatitida je také známá jako dermatitida na rukou a nohou. Tento typ ekzému zahrnuje malé, hluboko usazené puchýře typicky na rukou nebo nohou, které vedou k suché, popraskané kůži poté, co puchýře zmizí. Příčina není zcela jasná, ale může se jednat o alergie, genetiku, podráždění i bakteriální či plísňovou infekci.
Neurodermatitida (Neurodermatitis)
Neurodermatitida se projevuje svědivou skvrnou, která se může objevit kdekoli na těle – nejčastěji na paži, noze nebo zadní straně krku. Svědění u tohoto typu ekzému bývá velmi intenzivní a projevuje se zejména během období stresu. Může však přetrvávat i poté, co stresující doba odezní.
Numulární dermatitida (Nummular dermatitis)
Numulární dermatitida, známá také jako diskoidní ekzém, je kožní onemocnění, při kterém se na kůži objevují oválné nebo kulaté vředy a červené skvrny. Tyto změny na kůži mohou být velmi svědivé a nepříjemné. Často se vyskytují po poranění kůže, jako jsou popáleniny, kousnutí hmyzem, škrábance nebo odřeniny. Numulární dermatitida může postihnout jakoukoli část těla, ale nejčastěji se objevuje na rukou, pažích, nohou a trupu.
Seboroická dermatitida (Dermatitis seborrhoica)
Seboroická dermatitida se typicky vyskytuje na obličeji a ve vlasech, kde způsobuje mastné šupinky, červenou kůži a lupy. Může však postihnout jakékoli mastné oblasti těla, jako je obličej, strany nosu, obočí, uši, oční víčka a hrudník. U kojenců se seboroická dermatitida běžně označuje jako mléčné krusty a může vymizet bez léčby.
Periorální dermatitida (Dermatitis perioralis)
Pokud vás trápí dermatitida kolem očí, nosu a úst, může se jednat o periorální dermatitidu, což je zánětlivé kožní onemocnění. Někdy také může postihnout celý obličej. Projevuje se jako malé červené pupínky, puchýřky nebo šupinky, které mohou být svědivé nebo citlivé na dotek.
Kůže v postižených oblastech může být suchá a zarudlá a někdy mohou puchýřky hnisat. Periorální dermatitida může být vyvolána nebo zhoršena používáním kortikosteroidních krémů, kosmetiky, fluorizovaných zubních past a hormonálními změnami.