Co jsou AHA kyseliny?
AHA neboli alfa-hydroxylové kyseliny jsou organické i syntetické složky, které při správném složení pomáhají odlupovat svrchní vrstvy pokožky, jinými slovy, pleť exfoliují. Tento proces napomáhá pleti, aby zůstala čistá, jemná a hladká. AHA kyseliny se běžně vyskytují v některých druzích ovoce, zeleniny, cukrové třtině a mléce.
Alfa-hydroxylové kyseliny se nejčastěji přidávají do exfoliačních kosmetických přípravků, nicméně v posledních letech jsou stále populárnější v produktech zaměřených na minimalizaci známek stárnutí pleti, jako jsou vrásky, hyperpigmentace a nejednotný tón pleti.Typy AHA kyselin
Existuje několik typů AHA kyselin. Mezi běžné příklady, které můžete naleznout v kosmetice, patří zejména tyto:
- Kyselina mléčná, která je přítomna v mléčných výrobcích a kvašené zelenině
- Kyselina glykolová, která pochází z cukrové třtiny
- Kyselina jablečná, která je přítomna v jablkách
- Kyselina citronová, která se nachází v citrusových plodech
- Kyselina mandlová, která je přítomna v mandlích
Nejvyužívanějšími AHA kyselinami v kosmetice jsou kyselina glykolová a kyselina mléčná. Ostatní AHA kyseliny mají pravděpodobně podobné účinky, ale výzkumy o těchto složkách jsou ve srovnání s kyselinou mléčnou a glykolovou omezené.
Kyselina mléčná
Kyselina mléčná vzniká kvašením mléčných cukrů a je o trochu jemnější než kyselina glykolová, proto je vhodnější složkou do přípravků určených pro citlivou pleť. Kromě exfoliace dokáže pleť také hydratovat a má antiseptické vlastnosti.
Kyselina glykolová
Kyselina glykolová je jednou z nejčastěji používaných AHA kyselin v péči o pleť. Tato exfoliační kyselina má nejmenší molekulovou hmotnost ze všech alfa-hydroxykyselin, což jí umožňuje snadno a efektivně proniknout do pokožky.
Kyselinu glykolovou lze používat jako prevenci proti stárnutí pleti, na tmavé skvrny na obličeji a jizvy po akné. Vzhledem k jejímu vysokému deskvamačnímu účinku ji také využívají dermatologové při chemickém peelingu povrchových vrstev kůže.
Účinky AHA kyselin
Přestože alfa-hydroxykyseliny jsou především mírným exfoliantem, prospívají vaší pleti mnoha způsoby. AHA jsou víceúčelové složky péče o pleť, které nabízejí četné výhody pro pokožku, včetně:
- Exfoliace: AHA kyseliny odlupují odumřelou, mdlou pokožku z nejsvrchnějších vrstev, čímž podporují obnovu nových kožních buněk a zdravý jas pokožky.
- Anti-aging: Při dlouhodobém užívání mohou AHA zvyšovat kolagen a elastin v kůži, který je nezbytný pro pevnost a pružnost pokožky, aby zůstala mladistvá.
- Vyrovnání tónu pleti: AHA kyseliny pomáhají viditelně zesvětlit tmavé pigmentové skvrny a umožňují rovnoměrnější tón pleti.
- Regenerace pokožky: AHA pomáhají vyživovat pokožku poškozenou sluncem hydratací, zpevněním a regenerací.
- Prevence akné a černých teček: AHA zbavují pokožku odumřelých buněk, které by jinak mohly způsobit ucpání pórů a následně akné.
Zvýšení účinnosti produktů péče o pleť: AHA zlepšují vstřebávání produktů péče o pleť tím, že zbavují pokožku mrtvých, matných vrchních vrstev, které by jinak bránily nebo zpomalovaly vstřebávání prospěšných složek.
Jaký je rozdíl mezi AHA a BHA kyselinami?
AHA i BHA kyseliny působí jako exfolianty pokožky, nicméně AHA jsou rozpustné ve vodě, zatímco BHA jsou rozpustné v oleji. To znamená, že AHA působí na povrchu pokožky, zatímco BHA (jako kyselina salicylová) působí nejen na povrchu, ale také v pórech, kde dokáží rozpustit mastnotu a nečistoty usazené uvnitř.
To je důvod, proč je kyselina salicylová považována za užitečnou pro cílení na ucpané póry a nerovnoměrnou strukturu pokožky, zatímco AHA (jako kyselina glykolová) slouží k jiným účelům, které jsme si uvedli výše.
BHA Kyselina salicylová (salicyc acid): účinky
Kyselina salicylová je protizánětlivá složka, která také exfoliuje pokožku, ale kromě odumřelých buněk navíc hloubkově čistí póry. Také dokáže rozjasnit pleť, redukovat tmavé skvrny a vyhlazovat hrubou texturu.
Protože BHA mají menší molekuly než AHA kyseliny, může kyselina salicylová proniknout hlouběji do pórů a zničit bakterie, které přispívají k tvorbě akné. Pokud máte mastnou pleť se sklony k akné, tato složka by ve vaší kosmetické výbavě rozhodně neměla chybět.
Pro koho jsou vhodné AHA kyseliny?
Pleťové přípravky s AHA kyselinami jsou vhodné pro všechny typy pleti. Četné studie ukázaly, že používání kyseliny glykolové v rámci denní kosmetické péče urychluje eliminaci odumřelých buněk z povrchu pokožky, což vede k jednotnějšímu vzhledu, hladšímu povrchu a zlepšení kvality pleti.
Pokud máte citlivou pokožku, možná budete chtít začít používat AHA postupně, abyste snížili riziko mírného podráždění. Vaše pleť tak bude mít možnost si na ně zvyknout a postupně se pak můžete propracovat ke každodennímu používání.
Jak často používat přípravky s AHA kyselinami?
Četnost použití bude záviset především na samotném přípravku a také na typu vaší pleti. Zatímco některé čisticí gely, pěny nebo tonika s AHA kyselinami jsou určeny k dennímu použití, exfoliační produkty jako peelingy postačí používat jednou až třikrát týdně.
Pokud je vaše pleť citlivá, přípravky určené pro každodenní užití můžete zpočátku aplikovat například každý druhý den a jakmile si na ně vaše pokožka zvykne, můžete je používat každý den.
Jak zařadit AHA kyseliny do rutiny péče o pleť?
Pokud věříte, že AHA jsou pro vás to pravé, pojďte se podívat na to, jak je přidat do vaší rutiny péče o pleť. Následující produkty péče o pleť jsou formulovány s kyselinou glykolovou, nejmenším členem rodiny alfa-hydroxy-kyselin, která rychle a snadno proniká do epidermy.
Čištění pleti
Začněte čištěním pleti. Doporučujeme exfoliační čisticí gel Revitalift pro hebkou pokožku s 3,5 % kyseliny glykolové, čistící přípravek, který jemně exfoliuje a zároveň odstraňuje odumřelé buňky, mastnotu a znečištění z vaší pleti. Ráno a večer aplikujte malé množství na mokrý obličej a jemně vmasírujte krouživými pohyby. Poté jej opláchněte vodou a jemně usušte ručníkem určeným na obličej.
Tonizace a hydratace
Na vyčištěnou pleť aplikujte vatovým tamponkem tonikum Revitalift s 5% kyselinou glykolovou pro hladkou a rozzářenou pleť. Následně pokračujte nanesením svojí oblíbené hydratační péče proti vráskám a ráno nezapomeňte použít také ochranný přípravek s SPF minimálně s SPF 30, který vaši pokožku ochrání před podrážděním UV zářením.
Tip: Objevte také 7denní obnovující pleťovou kúru v ampulích s obnovující peelingovým účinkem, která pomáhá efektivně odstraňovat odumřelé kožní buňky. Ampule obsahují 10% čistou kyselinu glykolovou, aby pleť zanechávaly hladší a viditelně jemnější. Postupem času bude tón vaší pleti viditelně vyrovnanější a tmavé skvrny a vrásky budou viditelně redukovány.